Reseberättelse 2023 Dag 7 Tisdag 21/2

Invigning Röros

Idag var forans sista dag, i ottan spändes hästarna för slädarna i Billehaugen för att köra sista etappen på norsk mark in till Röros. Spåren var nästintill perfekta, lite stigsökande och snöplumsande fick vi erfara men till 

största del var spåren sagolika och hästarna trampade obrydda på och stämningen var på topp. 

Likt resan 2020 blev vi bjudna på glögg som värmde gott hos en familj vid gården före sista sjön, där steg solen upp och det blev ett minnesvärt ögonblick. Hästarna har funnit sin plats i ledet nu och är förnöjda med både arbetet i selen eller när de vilar vid rasterna.

Idag invigdes 168:onde marknaden i Röros historia. Vår finaste och mest erfarne häst Kohl fick gå i täten för de 83 ekipage som kördes in i Röros. Kohl är veteran i årets fora, det är tionde gången han tar sig fram på denna strapats. Kohl är uppfödd, ägd och körd av kusken Lennart Östberg som i sin tur också ör en veteran nu när han kör sin 20:onde fora. Vi gratulerar detta genuina ekipage till sin formidabla insats i foran!

Som historik kan vi berätta att året 1895 var det 1500 ekipage som kom till Röros för utbyte av förnödenheter, då förstår man hur viktig marknadshandeln var förr. 

Det här var den 40:onde resan för Föreningen Forbonden i Klövsjö sedan de startade med att återuppta denna tradition 1981. 

De övriga 8 körlag är förutom Dalarna Femund norska och körs på vägar genom Norge. 

Nu avslutas vår fina hästresa till fjälls med en gemensam kuskmiddag med alla körlag, därefter ses vi på marknaden där Klövsjö håller till i Rasmusgården!

Det är med ett stort tack till vår eminenta tross, utan er ingen fora

TACK Janne, Kerstin, Ullis & Lisa 

Och naturligtvis stort tack till forans mästerkock Anna Einebrant -du förgyller forbondens tillvaro

/✏️Eleonor

Rulla till toppen