25.02.09 För att ha rösträtt på årsmötet som hålls i augusti så måste medlemsavgiften vara betald senast 2025-02-28
Avgiften är 300 kr/år för medlem och 100 kr/år för ytterligare familjemedlem.
Betalas till PG 412289-1 eller Swish nummer 123 156 72 54
Våra norska medlemmar kan betala till Danske Bank, konto 8450 3186 755
Ange namn och adress och vad betalningen gäller för, eller meddela adressen via e-post sen ni betalat.
25.01.28
Start kl. 08.00 i Klövsjö på Pålletorpet.
ca. kl.11.00 Fjällgården.
Vemdalens Hembygdsgård, cafét öppet med gott hembakat.
Övernattning i Vemdalen.
Onsdag 12/2
Start 06.30 Vemdalen.
Trosavik i Hedeviken ca. 09.00,
Hede Hembygdsgård ca. 13.00
Långå nytta och nöje säljer kolbullar från ca 17.30.
Övernattning i Långå.
Torsdag 13/2
Start ca 08.00 Långå.
Lunch efter vägen
Övernattning i Medskogen.
Fredag 14/2
Start ca 08.00 Medskogen
Lunch efter vägen
Övernattning i Ljusnedal.
Söndag 16/2
Start 06.30 Ljusnedal.
Funäsdalen kl. 08.00 morgonandakt och fika på Risnäset.
Lunch på Skilodge i Tänndalen.
Övernattning i Vauldalen.
Måndag 17/2
Start 08.00 Vauldalens Fjellhotell.
Brekken
Övernattning på Billehaugen (Røros ved).
Tisdag 18/2
Start 07.00 Billehaugen.
Inkörning i Røros vid Malmplassen kl. 12.00.
Kuskar:
Lasse Styf, Hudiksvall, Helen Forsgren, Hedeviken, Jostein Edberg Moan, Svenstavik, Ann Eriksson, Svenstavik, Marika Kaspergård, Hede,, Anette Persson, Hede, Patrik Hellström, Vemdalen, Jon Långström, Hedeviken, Lennart Östberg, Matfors
Hjälpkuskar:
Håkan Persson, Hede, Esbjörn Westlund, Hedeviken, Robert Eklund, Järbo, Steve Persson, Edsbyn, Pecka Persson, Hede, Eva Åkerman, Rättvik, Marta Järveryd-Styf, Hudiksvall (Gästansvarig), Odd Lars Bredal, Helgeroa, Norge, Linnea Eriksson, Svenstavik, Laila Zetterlund Östberg, Hofors, Anna-Lena Norberg, Matfors
Tross:
Lisa Kallin, Vemdalen, Kerstin Persson, Knutby, Anna Einebrant, Klövsjö
Skidåkare:
Anna Nordenberg, Skålan
Alla tider utom starttider och inkörningstiden i Røros är cirkatider.
Med reservation för ändringar.
Ta det lugnt i trafiken när ni passerar hästarna och njut av forböndernas resa!
Nu är det mindre än en månad kvar tills det är dags för årets fora till Röros!
Nytt för i år är att vi kommer att köra en ny sträckning mellan Långå och Medskogen och precis som i fjol kommer vi att övernatta i Medskogen. Den nya sträckan är den gamla landsvägen, den som fanns innan riksväg 84 byggdes nere vid Ljusnan.
Vi har under året letat fram, röjt och markerat den gamla leden och nu preparerat den för att det ska gå att ta sig fram med häst och släde. Hittills har vädret varit med oss och gett fina förutsättningar att trampa ett riktigt hårt och bra spår. Vi håller alla tummar och hovar att det fortsätter så!
Det är lite av en höjdpunkt under resan att få köra på dessa gamla vägar som är en stor del av vår historia.
Medskogen som by kom till just för att det behövdes en skjutsstation mellan Långå och Ljusnedal, det var för lång sträcka att ta sig på en dag. Medskogen hette då passande nog Midskogen. Vi har använt oss av lantmäteriets historiska kartor och gamla märkningar för att se var den gamla vägen gick. Vi har ännu inte hittat hur hela vägen går, delar går att hitta igen men inte till 100%. Det blir lite gissningar om hur vägen gick med förhoppningar om att kunna förlänga vägen år för år!
25.01.08
Vill påminna om att Medlemsavgift i Föreningen Forbonden Klövsjö för år 2025 är, 300 kronor per person; och för familjemedlem, i samma hushåll, 100 kronor per person.
För att ha rösträtt på Årsstämma 2025 ska medlemsavgiften vara föreningen tillhanda senast 28 februari 2025, och betalas till SWISH 123 156 72 54 eller Plusgiro 41 22 89-1.
Våra norska medlemmar betalar till Danske Bank konto 8450 3186 755.
Ange namn på den/de betalningen avser. Ny medlem kan med fördel meddela sina kontaktuppgifter till vår epost info@forbonden.se.
Om ni önskar utträde ur föreningen var vänlig meddela detta via epost till info@forbonden.se eller Sms till +46 72 730 89 10.
//Skattmästaren
24.12.23
önskar
Föreningen Forbonden Klövsjö
24.12.09
ETT STORT TACK TILL ALLA NI som Jobbat på Jamtli i helgen byggt och snickrat , packat och transporterat grejer, stekt kolbulle, serverat, hämtat vatten, kluvit ved, vikt servetter,
pratat med gäster ja listan kan göras lång men ni alla har gjort en fantastisk insats ingen nämnd och ingen glömd så ännu ett STORT TACK för en KANON HELG
/ Styrelsen
24.12.05
I helgen så kommer vi i Föreningen Forbonden Klövsjö att finnas på Jamtli Julmarknad och steka kolbullar
Varmt välkomna!

Foto från Jamtli Julmarknad 2023
Klicka på länken nedan för mer info om Jamtli Julmarknad
Julmarknad på Jamtli – alltid andra advent | Jamtli
24.11.27 På bilderna hästar: Boy (ardenner) och Lupin (Nordsvensk Brukshäst)
och personer: Patrik Hellström, Göran Andersson, Håkan & Anette Persson, Eva Åkerman, Steve Persson & Thomas Rihpa
(foto: Eleonor Madsen & Esbjörn Westlund)
24.09.24 Lasse Styf hissar unionsflaggan.
Kolmilan ”Irene”
Några medlemmar från föreningen närvarade vid Forbonderiksdagen på Lomviksgården i Dalarna
klicka in på länken nedan för att se fler bilder från helgen.
https://www.forbonden.se/galleri/
|
<!-- End Från galleriet 12 queries in 13.5 ms. at 01:06 -->
|